تبلیغات
و خدایی که همین نزدیکیست - حضرت عباس (ع) و دیدگاه‌ها
 
و خدایی که همین نزدیکیست
شاید این جمعه بیاید شاید.....
حضرت عباس (علیه السلام) و دیدگاه‌ها
حضرت عباس (ع) و دیدگاه‌ها

حضرت ابوالفضل (علیه السلام) دل و اندیشه بزرگان را مسخر خود كرد و براى آزادگان در همه جا و هر زمان سرودى جاودانه گشت؛ زیرا براى برادرش دست به فداكارى بزرگى زد، برادرى كه در برابر ظلم و طغیان خروشید و براى مسلمانان عزت جاودانه و عظمتى همیشگى، به ارمغان گذاشت.
در اینجا، برخى از اظهار نظرهاى بزرگان را درباره شخصیت ابوالفضل (ع) مى‏آوریم .

1- امام سجاد (ع)

امام على بن الحسین، حضرت زین العابدین (ع) از سروران تقوا و فضیلت در اسلام به شمار مى‏رود. این امام بزرگوار همواره براى عمویش عباس طلب رحمت مى‏كرد و از فداكاریهایش درباره برادرش حسین (ع) به نیكى یاد مى‏كرد و جانبازیهاى بزرگش را مرتب مى‏ستود. از جمله سخنان حضرت درباره عمویش، این موارد را ذكر مى‏كنیم: «خداوند عمویم عباس را رحمت كند كه از خود گذشتگى كرد و نیك از عهده آزمایش برآمد خود را فداى برادر كرد تا آنكه دستانش بریده شد،خداوند به جاى آنها چون جعفر بن ابى طالب، دو بال عطا كرد تا بدآنهابا ملائكه در بهشت پرواز كند. عباس را نزد خداوند متعال منزلتى است كه همه شهیدان در روز قیامت بر او غبطه مى‏خورند...» 19.
این كلمات، فداكاریهاى ابوالفضل را در راه برادرش، پدر آزادگان، امام حسین (ع) به خوبى بیان مى‏كند. حضرت در ایثار و از خودگذشتگى و جانبازى تا جایى پیش رفت كه زبانزد تاریخ و سمبل فداكارى گشت، دستان گرامى‏اش را روز عاشورا در راه برادر داد و تا آخرین لحظه پایدارى كرد تا آنكه به خون خود درغلتید.
این فداكاریهاى بزرگ نزد خداوند بى‏اجر نماند و حضرتش با پاداشها و كرامتهایش به عباس، او را بر تمامى شهیدان راه حق و فضیلت در دنیاى اسلام و غیر آن، برترى بخشید تا آنجا كه همه بر او غبطه مى‏خورند.

2- امام صادق (ع)

امام صادق (ع) عقل ابداعگر و اندیشمند اسلام و چهره بى‏مانند دانش بشرى، همواره از عمویش عباس تجلیل به عمل مى‏آورد و با درود و ستایشهاى عطرآگین از او یاد مى‏كرد و مواضع قهرمانانه‏اش در روز عاشورا را بزرگ مى‏داشت. از جمله سخنانى كه امام درباره قمر بنى‏هاشم فرموده است، بیان زیر مى‏باشد:
«عمویم عباس بن على (ع) بصیرتى نافذ و ایمانى محكم داشت. همراه برادرش حسین جهاد كرد، به خوبى از بوته آزمایش بیرون آمد و شهید از دنیا رفت...»20
امام صادق (ع) از برترین صفات مجسم در عمویش كه مورد شگفتى اوست چنین نام مى‏برد:
الف: «تیزبینى»: تیزبینى، پیامد استوارى رأى و اصالت فكر است و كسى بدان دست پیدا نمى‏كند، مگر پس از پالودگى روان، خلوص نیت و از خود راندن غرور و هواهاى نفسانى و عدم سلطه آنها بر درون آدمى.
تیز بینى از آشكارترین ویژگیهاى ابوالفضل العباس بود. از تیزبینى و تفكر عمیق بود كه حضرت به تبعیت از امام هدایت و سیدالشهداء امام حسین (ع) برخاست و بدین گونه به قله شرف و كرامت دست یافت و خود رابر صفحات تاریخ، جاودانه ساخت. پس تا وقتى ارزشهاى انسانى پایدار است و انسان آنها را بزرگ مى‏شمارد، در برابر شخصیت بى‏مانند حضرت كه بر قله‏هاى انسانیت دست یافته است سر بر زمین مى‏ساید و كرنش مى‏كند.
ب: «ایمان استوار»: یكى دیگر از صفات بارز حضرت، ایمان استوار و پولادین اوست. از نشانهاى استوارى ایمان حضرت، جهاد در كنار برادرش، ریحانه رسول اكرم (ص) بود كه هدفش جلب رضایت پروردگار متعال به شمار مى‏رفت. و همانطور كه در رجزهایش روز عاشورا بیان داشت از این جانبازى كمترین انگیزه مادى نداشت و همین دلیلى گویاست بر ایمان استوار حضرت.
ج: «جهاد با حسین (ع)»: فضیلت دیگرى كه امام صادق (ع) براى عمویش، قهرمان كربلا، عباس (ع) نام مى‏برد، جهاد تحت فرماندهى سالار شهیدان، سبط گرامى پیامبر اكرم (ص) و آقاى جوانان بهشت است. جهاد در راه آرمان برادر، بزرگترین فضیلتى بود كه حضرت ابوالفضل بدان دست یافت و نیك از عهده آزمایش به درآمد و در روز عاشورا قهرمانیهایى از خود نشان داد كه در دنیاى دلاورى و شجاعت بى‏مانند است .

زیارت امام صادق (ع)

امام صادق (ع) به زیارت كربلا، سرزمین شهادت و فداكارى رفت و پس از زیارت امام حسین و اهل بیتش (علیهم السلام) و اصحاب برگزیده‏اش با شوق به زیارت قبر عمویش، عباس شتافت و بر سر مرقد بزرگ آن بزرگوار ایستاد و زیارت زیر را كه منزلت عباس را نشان مى‏دهد و بر مكانت او گواهى مى‏دهد با این سرآغاز خواند: «سلام خدا و سلام ملائكه مقرب و انبیاى مرسل و بندگان صالح و همه شهیدان و صدیقان پاك، شبانه روز بر تو باد اى پسر امیرالمؤمنین...»
امام صادق (ع) عمویش عباس را با این كلمات كه در بردارنده همه مفاهیم و معانى تجلیل وبزرگداشت است،مورد خطاب قرار مى‏دهد. درود و سلام خداوند، ملائكه پیامبران مرسل، بندگان صالح، شهیدان و صدیقان را بر او مى‏فرستد و این بهترین و برترین سلامى است براى پرچمدار كربلا.
سپس عصاره نبوت، امام صادق (ع) زیارت خود را چنین پى مى‏گیرد: «به تسلیم، تصدیق، وفادارى و فداكاریت در راه جانشین پیامبر مرسل، سبط برگزیده، راهنماى عالم، وصى ابلاغگر و مظلوم ستمدیده، شهادت مى‏دهم...».
در اینجا امام صادق (ع) بهترین نشانه‏هایى كه به شهیدان بزرگ تقدیم مى‏شود به عمویش عباس تقدیم مى‏دارد. افتخاراتى از این گونه:
الف - تسلیم: همه امورخود را به برادرش سیدالشهداء سپرد و در همه مراحل و مواقف، متابعت از او را بر خود واجب كرد تا آنكه در راه او به شهادت رسید؛ زیرا به امامت برادرش كه مبتنى بر ایمان استوار به خداوند است آگاهى داشت و درستى راه و نیت خالص و رأى اصیل برادر را مى‏دانست و بدانها باور داشت.
ب - تصدیق: عباس (ع) برادرش ریحانه رسول اكرم (ص) را در تمامى مواقف و دیدگاهها تصدیق كرد و هرگز در درستى و عدالت آرمان او به خود شك راه نداد و یقین داشت برادرش بر حق است و هر كه با او سر ستیز دارد در گمراهى آشكار است .
ج - وفادارى: یكى دیگر از صفات تیكى كه امام صادق (ع) به عمویش ابوالفضل نسبت مى‏دهد، وفادارى است ؛ هر پیمانى را كه در راه دفاع از برادرش امام حق و حقیقت ابوعبدالله الحسین (ع) با خدا بسته بود بجا آورد و در سخت‏ترین شرایط و مراحل در كنار برادر ایستاد و از او جدا نشد تا آنكه دستانش قطع شد و خود در راهش به شهادت رسید. وفادارى كه از والاترین صفات است، از ویژگیهاى اساسى و عناصر حضرت ابوالفضل بود، او آفریده شده بود تا نسبت به دور و نزدیكان وفادار باشد.
د - فداكارى: امام صادق (ع) به فداكارى و جانبازى عمویش در راه برادرش سیدالشهداء (ع) گواهى مى‏دهد، حضرت خالصانه براى از بین بردن باطل، فداكارى كرد و با پیشوایان كفر و باطل به ستیز پرداخت و با برادر در جانبازیهاى بزرگ و بى نظیر تاریخ شركت كرد. به قسمت دیگرى از این زیارت بزرگ توجه كنیم:
«پس خداوند از طرف پیامبرش و امیرالمؤمنین و حسن و حسین - صلوات خدا بر آنان باد - بر آنچه پایدارى، خویشتندارى و یارى كردى، به تو بهترین پاداش بدهد كه بهشت، بهترین فرجام است .
این قسمت شامل تجلیل و تقدیر حضرت عباس از سوى امام صادق (ع) است؛زیرا با فداكاریهاى بزرگ در راه سالار شهیدان و جانبازى در راه او و تحمل هرگونه سختى در كنار او، شایسته این بزرگداشت است. حضرت دراین تلاشها و مقاومتها رضاى خدا را مد نظر داشت و خداوند نیز عوض پیامبرش، مولاى متقیان، حسن و حسین - سلام الله علیهم - این جانبازیها را ارج نهاد و به او بهترین پاداشها را عطا كرد.
امام صادق (ع) زیارت خود را پى مى‏گیرد و صفات والاى عمویش عباس و جایگاهش را نزد خداوند یاد مى‏كند و مى‏فرماید:
«گواهى مى‏دهم و خدا را گواه مى‏گیرم كه تو د رهمان راه پیكار گران «بدر» و مجاهدان در راه خدا و صافى ضمیران خدا خواه در جهاد دشمنانش و مدافعان استوار دوستانش و یارى كنندگان اولیایش، پیش رفتى وچون آنان كوشیدى، پس خداوند بهترین، والاترین و كاملترین پاداشى كه به مطیعان والیان امرش و اجابت كنندگان دعوتش مى‏دهد، به تو عطا كند...» 21 .
امام صادق (ع) عقل ابداعگر و اندیشمند اسلام گواهى مى‏دهد و خدا را به شهادت مى‏طلبد بر اینكه عمویش عباس در جهادش دوشادوش برادرش، پدر آزادگان، امام حسین (ع) بر همان راه شهیدان بدر پیش رفت؛ رادمردانى كه با خون پاك خود پیروزى همیشگى اسلام را مسجّل كردند و با یقین به عادلانه بودن آرمان خود و با آگاهى و بصیرت نام، شهادت را اننتخاب كردند و پرچم توحید و كلمه حق را بر بلنداى تاریخ به اهتزاز در آوردند. ابوالفضل العباس نیز در این راه درخشان پیش تاخت و براى نجات اسلام از چنگال بى سر و پاى اموى و ابوسفیان زاده كه مى‏خواست كلمه الهى را محو كند و پرچم اسلام را درهم بپیچد و مردم را به جاهلیت نخستین برگرداند، قیام كرد و به شهادت رسید.
ابوالفضل تحت فرماندهى برادرش، پدر آزادگان در برابر طاغوت خونریز اموى ایستاد و با پایدارى و قیام آنان بود كه كلمه حق تثبیت و اسلام پیروز شد و دشمنان حق و حقیقت و امام بشدت شكست خوردند.
امام صادق (ع) زیارت خود را ادامه مى‏دهد و صفات برگزیده عمویش عباس را بر مى‏شمارد و پاداش او را چنین یاد مى‏كند:
«شهادت مى‏دهم (كه) حق نصیحت را بجا آوردى و نهایت تلاشت را كردى، پس خداوند تو را در میان شهیدان مبعوث كرد و روحت را با روحهاى سعیدان همراه ساخت و در وسیعترین منزل بهشتى جاى داد و بهترین غرفه را به تو عطا كرد و نامت را در «علیین» پر آوازه ساخت و با پیامبران،شهیدان و صالحان - كه چه خوب رفیقانى هستند - محشورت كرد.
شهادت مى‏دهم كه تو سستى نكردى و عقب ننشتى و با بصیرت نسبت به امرت پیش رفتى در حالى كه به صالحان اقتدا كرده بودى و پیامبران را پیروى مى‏كردى. پس خداوند ما، تو، پیامبرش و اولیایش را در جایگاه برگزیدگان و پاكان جمع كند كه اوست مهربانترین مهربانان».22
در قسمت پایانى زیارت، متوجه اهمیت بى‏مانند و موقعیت والاى حضرت عباس نزد امام صادق (ع) مى‏شویم ؛ زیرا این قهرمان بزرگوار با نصیحت خالصانه و فداكارى در راه ریحانه رسول خدا (ص)، امام حسین (ع) از احترامى خاص نزد امام برخوردار گردید؛ لذا امام صادق دعا مى‏كند تا خداوند عمویش را به بالاترین درجات قرب برساند و او را با پیامبران و صدیقان محشور كند.

3- حضرت حجت (ع)

مصلح بزرگ، حجت خدا و بقیة الله الاعظم، امام زمان (عج) - قائم آل محمد (ص) در بخشى از سخنان زیباى خود درباره عمویش عباس (ع) چنین مى‏گوید:
«سلام بر ابوالفضل، عباس بن امیرالمؤمنین، همدرد بزرگ برادر كه جانش را فداى او ساخت و از دیروز بهره فردایش را برگزید، آنكه فدایى برادر بود و از او حفاظت كرد و براى رساندن آب به او كوشید و دستانش قطع گشت. خداوند قاتلانش، «یزید بن رقاد» و «حیكم بن طفیل طایى» را لعنت كند...» 23
امام عصر - عجل الله تعالى فرجه - صفات والاى ریشه دار در عمویش، قمر بنى‏هاشم و مایه افتخار عدنان را چنین بر مى‏شمارد و مى‏ستاید:
1- همدردى و همگامى با برادرش سید الشهداء (ع) در سخت‏ترین و دشوارترین شرایط تا آنجا كه این همگامى و همدلى ضرب المثل تاریخ گشت .
2- فرستادن توشه آخرت با تقوا، خویشتندارى و یارى امام هدایت و نور .
3- فدا كردن جان خود، برادران و فرزندانش در راه سرور جوانان بهشت، امام حسین (ع).
4- حفاظت از برادر مظلومش با خون خود.
5- كوشش براى رساندن آب به برادر و اهل بیتش هنگامى كه نیروهاى ستمگر و ظالم مانع از رسیدن قطره‏اى آب به خاندان پیامبر (ص) شده‏بودند.

4- شاعران

شاعران آزاده متمسك به اهل بیت (ع) شیفته شخصیت ابوالفضل كه در اوج بزرگى و شرافت مى‏درخشید، بودند و تحت تأثیر شخصیت بى‏مانند و صفات والاى او قصاید زیبایى سرودند كه از شاهكارهاى ادب عرب به شمار مى‏رود. در اینجا پاره‏اى از آنها و شعرشان را نقل مى‏كنیم:
1- كمیت: بزرگترین شاعر اسلام «كمیت اسدى» دلباخته عظمت ابوالفضل بود و در یكى از «هاشمیات» جاودانه خود چنین سرود: «.. و ابوالفضل خاطره شیرین آنان، درمان جانها از دردهاست».24
یاد ابوالفضل و سایر اهل بیت (ع) نزد هر بزرگ منشى شیرین است؛ زیرا یادآورى فضیلت و كمال مطلق است. همچنین داروى جانها از بیماریهاى جهل و غرور و دیگر بیماریهاى روحى است .
2- فضل بن محمد: فضل بن محمد بن فضل بن حسن بن عبیدالله بن عباس (ع) از نوادگان ابوالفضل، شاعرى آسمانى و شیفته شخصیت نیاى بزرگش پرچمدار كربلاست. در قصیده‏اى چنین مى‏سراید:
«ایستادگى عباس را در كربلا روزى كه دشمن از همه سو دیوانه وار هجوم مى‏آورد، به یاد مى‏آورم. حمایت از حسین (ع) نموده و در نهایت تشنگى او را نگهبانى مى‏كرد و روى نمى‏گرداند، سستى نشان نمى‏داد و پروانه وار به گرد وجود برادر مى‏گشت. هرگز صحنه‏اى چون رفتارش با حسین - فضیلت و شرف بر او باد - ندیده‏ام چه صحنه بى مانندى كه سرشار از فضیلت بود و جانشین او كردارش را تباه نكرده است».25
این ابیات شجاعت و دلیرى بى مانند ابوالفضل (ع) و نقش درخشان و افتخارآمیز او را در حمایت برادرش پدر آزادگان و دفاع از او با خون خود و سقایى خاندان او را به خوبى نشان مى‏دهد. صحنه‏اى درخشانتر وزیباتر از این موضع و حضور بى مانند ابوالفضل در كنار برادرش وجود ندارد. مواضع و شخصیت ابوالفضل بر نواده‏اش «فضل» تأثیرى شگفت‏آور دارد و او را شیفته كرده است؛ پس با قلبى آتشین و جانى سوخته،طى ابیات لطیفى جدش را چنین مرثیه مى‏گوید:
«شایسته‏ترین كس براى گریستن بر او، رادمردى است كه حسین را در كربلا به گریستن وا داشت ؛ برادر و فرزند پدرش على، ابوالفضل آغشته به خون. آنكه در همه حال حق برادرى را بجا آورد و مواسات كرد - كه از ثناگویى او عاجزیم - و در عین تشنگى، برادر را بر خود مقدم داشت» 26.
آرى، شایسته‏ترین مردمان براى بزرگداشت و گریستن بر او به سبب مصایب هولناكش، ابوالفضل سمبل ایستادگى و فضیلت است. امام حسین (ع) با شهادت برادر، كمرش شكست و بر او به تلخى گریست؛ زیرا مهربانترین و نیكترین برادر خود را از دست داده بود.
3- سید راضى قزوینى: شاعر علوى سید راضى قزوینى شیفته شخصیت ابوالفضل (ع) مى‏شود و چنین او را مى‏ستاید:
«اى ابوالفضل! اى سرور فضیلت و ایستادگى و خویشتندارى! فضیلت جز تو را به پدرى قبول نكرد. كوشیدى و به اوج عظمت و بزرگى دست یافتى، اما هر كوشنده‏اى به خواسته‏اش دست پیدا نمى‏كند. با عزت و سرافزازى و علو همت از پذیرفتن ظلم سرباز زدى و پیكان نیزه‏ها را مركب خود كردى» 27.
ابوالفضل (ع) از بنیانگذاران فضیلت و ایستادگى در دنیاى عرب و اسلام به شمار مى‏رود. حضرتش مراتب كمال را پشت سر گذاشت و به قله شرف و كرامت دست یافت و براى رهایى از ذلت و ظلم، پیكان نیزه‏ها را برگزید.
4- محمد رضا ازرى: حاج «محمد رضا ازرى» در قصیده شیواى خود به ذكر و ستایش از صفات گرامى قمر بنى هاشم كه قلب و عقل آزادگان را تسخیر كرده، پرداخته است و چنین مى‏سراید:
«براى كسب یاد و نام نیك بكوش كه نام نیك بهترین سرمایه كریمان است .
آیا ماجراى كربلا را كه غبار پیكارش آسمان را تیره و تار و نبردش گوش فلك را كر كرده است نشنیده‏اى؟! روزى كه خورشید از شدت گردباد آن تیره شده و امام هدایت به ابوالفضل پناهنده شده بود».
در نخستین بیت، «ازرى» آدمى را به كسب نام نیك فرا مى‏خواند؛ زیرا تنها سرمایه ماندنى و پایدار همین ذكر جمیل است .
در دومین بیت به عبرت گرفتن از واقعه كربلا كه آتش فشان فضایل و رادمردیهاى اهل بیت (ع) است، دعوت مى‏كند.
در سومین بیت، «ازرى» از پناه بردن سبط گرامى پیامبر اكرم و ریحانه رسول خدا (ص) به حضرت ابوالفضل (ع) سخن مى‏گوید.
به ابیات دیگر «ازرى» كه در آنها از یاریها و دلاوریهاى عباس در راه برادرش سخن مى‏گوید توجه كنیم:
«چون شیرى از كنام خود پاسدارى كرد و بر دشمنان شورید، آرى، هژبر «شرى» 28 از بیشه خود دفاع مى‏كند. كوبش شمشیرها، چونان تندر و رعده‏هاى ابر سنگین بود، از شیر مردى كه با چهره خندان با انبوه دشمنان رو به رو مى‏شود و با غرور سرش را تقدیم مرگ مى‏كند، سرافرازى كه در خانه ستم جایگیر نمى‏شود تا آنكه بر ستارگان چیره شود.
آیا قریش نمى‏دانست كه او پیشاهنگ هر دشوارى و آزموده سختیها است؟!» 29 .
این ابیات بدقت، قهرمانیها و نقش درخشان حضرت ابوالفضل در دفاع از برادرش پدر آزادگان را تصویر مى‏كند و بریدن و هجوم چون شیر حضرت را به صفوف دشمن و درهم شكستن حیوان صفتانى را كه براى دفاع از گرگان انسان‏نما جمع شده بودند نشان مى‏دهد. ابوالفضل بدون توجه به انبوه دشمنان و سفلگان كه صحرا را پر كرده بودند، با چهره‏اى خندان به پیكارشان مى‏رفت و در راه‏كرامت خود و عزت برادرش به آنان جام مرگ مى‏نوشاند. قبایل قریش در این نبرد بود كه دریافتند، عباس مرد دشواریها و فرزند و دست پرورده على (ع) است؛آنكه‏بتهایشان‏رادرهم شكسته و جاهلیتشان را نسخ كرده و به پذیرفتن اسلام وادارشان كرده بود.

حضرت حضرت عباس(علیه السلام) در کلام علما

* علامه سید محمد حسین طباطبایی(رحمت الله علیه)- صاحب تفسیر المیزان- می فرماید: «مرحوم سیدالسالکین و برهان العارفتین آقای سید علی قاضی فرموده است: در حین کشف بر من روشن و آشکار شد که مظهر رحمت خدای عالم هستی، وجود مقدس حضرت سیدالشهدا، امام حسین (علیه السلام) است و در آن رحمت، سقای کربلا، سرحلقه وفا، آقا باب الحوائج الی الله ابوالفضل العباس است».
* علامه سید عبدالرزاق مقدّم نیز در مورد مقام اطاعت حضرت عباس(علیه السلام) از امام حسین (علیه السلام) می نویسد: «این فضیلت ها همه از پرتو انوار حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) بود که حضرت عباس (علیه السلام) بر اثر پیروی از او کسب کرده و آیینه تمام نمای وجود امام حسین (علیه السلام) شده بود و بی شک، حضرت امام حسین(علیه السلام) و حضرت عباس(علیه السلام) از مصداق های برجسته این آیات قران بودند که خداوند در آیه 1 و 2 سوره شمس می فرماید: «والشمسِِ وضُحاها وَالقَمَرِ إذا تَلاها؛ سوگند به خورشید و آن هنگام که فروغ می بخشد و سوگند به ماه و آن زمان که دنبال خورشید روان است.» خورشید، امام حسین(علیه السلام) است و ماه، حضرت عباس(علیه السلام)؛ چرا که حضرت عباس(علیه السلام) هیچ سخنی نمی گفت مگر آنکه قبلاً از برادرش شنیده باشد و هیچ عملی انجام نمی داد، مگر آنکه به جهت پیروی از امامش انجام پذیرد. عظمت و شخصیت معنوی ابوالفضل(علیه السلام) به سبب نور مقدس امام حسین (علیه السلام) بود که در آینه وجود پیراسته اش، تابیده بود».
* همچین علامه مامقانی می نویسد: «حضرت اباالفضل العباس(علیه السلام) از فقهای فرزندان امامان (علیهم السلام) بود». 30
درپایان به عنوان حسن ختام، گزیده ای از مواعظ گهربار مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان اهل بیت(علیهم السلام) را می آوریم:
ارزش اباالفضل العباس(علیه السلام) به جهاد و فداكارى و اخلاص و معرفت او به امام زمانش است؛ به صبر و استقامت اوست؛ به آب نخوردن اوست در عین تشنگى و بر لب آب، بدون این‌كه شرعاً و عرفاً هیچ مانعى وجود داشته باشد. ارزش شهداى كربلا به این است كه از حریم حق در سخت‌ترین شرایطى كه ممكن است انسان تصورش را بكند، دفاع كردند. انسان حاضر است در یك جنگ بزرگ و مغلوبه برود و احیاناً در حرارت جنگ كُشته هم بشود - كه البته مقام خیلى والایى است، همه هم حاضر نیستند، شهدا و مجاهدان فى‌سبیل‌اللَّه معدودند؛ در زمان ما هم بحمداللَّه شهداى برجسته‌یى داشته‌ایم - اما شهید شدنِ این‌طورى در آن میدان جنگ، با شهید شدن در صحنه‌ى كربلا، با آن غربت، با آن فشار، با آن تشنگى، با آن تهدید به اذیت و آزار كسان انسان، خیلى تفاوت دارد. انسان خیلى اوقات مى‌گوید من حاضرم در این میدان جانم را بدهم؛ اما چه‌كار كنم، بچه‌ام دارد از گرسنگى یا از بى‌دارویى مى‌میرد؛ این مى‌شود یك بهانه براى انسان. انسان گاهى ملاحظه‌ى ناموس خودش را بیشتر از جانش مى‌كند؛ ملاحظه‌ى بچه‌ى شیرخوارش را بیشتر از جانش مى‌كند. انسان در این میدان برود، بچه‌ى شیرخوارش هم باشد، زنش هم باشد، مادرش هم باشد، ناموس‌اش هم باشد، همه‌ى اینها هم در معرض خطر قرار بگیرند و پایش نلرزد؛ ارزش اباالفضل، ارزش حبیب‌بن‌مظاهر، ارزش جُون در اینهاست، نه در قد رشیدش یا بازوى پیچیده‌اش. قد رشید كه خیلى در دنیا هست؛ ورزشكارهاى زیبایى اندام كه خیلى هستند؛ اینها كه در معیار معنوى ارزش نیست. گاهى روى این تعبیرها تكیه هم مى‌شود! حالا یك وقت شاعرى در یك قصیده‌ى سى، چهل بیتى اشاره‌یى هم به جمال حضرت اباالفضل مى‌كند؛ آن یك حرفى است؛ ما نباید خیلى خشكى به خرج دهیم و سختگیرى كنیم؛ اما این‌كه ما همه‌اش بیاییم روى ابروى كمانى و بینى قلمى و چشم خمار این بزرگواران تكیه كنیم، این‌كه مدح نشد؛ در مواردى ضرر هم دارد؛ در فضاهایى این كار خوب نیست. 31

پی نوشت‌ :

19- ذخیرة الدارین، ص 123 به نقل از عمدة الطالب.
20- ذخیرة الدارین، ص 123 به نقل از عمدة الطالب.
21- ر.ك: مفاتیح الجنان، زیارت حضرت عباس (ع).
22- مفاتیح الجنان شیخ عباس قمى و دیگر كتب ادعیه و زیارات .
23- المزار، محمد بن مشهدى، از بزرگان قرن ششم.
24- الهاشمیات:
و ابوالفضل ان ذكرهم الحلو
شفاء النفوس من اسقام‏
عجیب آنكه شارح دیوان، ابوالفضل را عباس بن عبدالمطلب معرفى مى‏كند (مؤلف).
25- قمر بنى هاشم، ص 147 به نقل از المجدى:
انّى لا ذكر للعباس موقفه
بكربلاء وهام القوم یختطف‏
یحمى الحسین و یحمیه على ظماً
ولا یولى ولا یشنى فیختلف‏
ولا ارى مشهداً یوماً كمشهده
مع الحسین علیه الفضل والشرف‏
اكرم به مشهداً بانت فضیلته
و ما اضاع له افعاله خلف‏
26- الغدیر، ج 3، ص 5:
احق الناس ان یبكى علیه
فتى ابكى الحسین بكربلاء
اخوه و ابن والده على
ابوالفضل المضرج بالدماء
و من واساه لا یثنیه شى‏ء
وجادله على عطش بماء
27-
اباالفضل یا من اسس الفضل والابا
أبى الفضل الا ان تكون له أبا
تطلبت اسباب العلى فبلغتها
و ما كل ساع بالغ ما تطلبا
و دون احتمال الضیم عزا و منعة
تخیرت اطراف الاسنة مركبا
28- «كنام» شیران در كنار فرات كه بعدها ضرب المثل شجاعت شد و گفته مى‏شد: كاسد الشرى - (م).
29-
فانهض الى الذكر الجمیل مشمراً
فالذكر أبقى ما اقتنته كرامها
او ما اتاك حدیث وقعة كربلا
انى و قد بلغ السماء قتامها
یوم ابوالفضل استجاربه الهدى
و الشمس من كدر العجاج لثامها
فحمى عرینته و دمدم دونها
و یذب من دون الشرى ضرغامها
و البیض فوق البیض تحسب وقعها
زجل الرعود اذا اكفهر غمامها
من باسل یلقى الكتیبة باسماً
و الشوس یرشح بالمنیة هامها
واشم لا یحتل دار هضیمة
او یستقل على النجوم رغامها
اولم تكن تدرى قریش انه
طلاع كل ثنیة مقدامها
30- ویژه نامه امام حسین (علیه السلام) و عاشورا، مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما
31- گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) 05/05/1384

منابع:

1) گزیده اى ازكتاب زندگانى حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) ترجمه سید حسن اسلامى صص 54-42
2) ارمغان(1)، گاه نامه مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما(ویژه امام حسین (علیه السلام) و عاشورا)

3) بیانات مقام معظم رهبری
نوع مطلب :
برچسب ها : و خدایی که همین نزدیکیست، داستان مذهبی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 1396/06/27 02:51
If you want to increase your experience just keep
visiting this site and be updated with the most recent gossip posted here.
چهارشنبه 1396/05/18 13:13
At this time I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read more news.
سه شنبه 1396/04/6 13:08
My brother suggested I would possibly like this blog.
He was once totally right. This submit actually made my day.
You cann't consider just how a lot time I had spent for this info!

Thanks!
پنجشنبه 1396/02/21 11:27
Whats up very nice blog!! Guy .. Excellent
.. Wonderful .. I will bookmark your web site and
take the feeds additionally? I'm satisfied to find a lot of helpful information here in the
publish, we want develop more techniques
in this regard, thank you for sharing. . . . . .
جمعه 1396/02/8 23:37
My brother recommended I might like this website.
He was entirely right. This post actually made my day.
You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
شنبه 1396/01/19 07:05
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the
rest of the website is also very good.
یکشنبه 1389/05/10 14:31
sallam doste azizam

man upam

rasti linke mano az reyhaneh be bahar taqir bedid
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی